Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
17.10.2022 12:29 - Гръцка митология: 3500 г. пр. н. е. до 2014 г. сл. Хр
Автор: panazea Категория: Видео   
Прочетен: 789 Коментари: 0 Гласове:
6

Последна промяна: 17.10.2022 12:46

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Професор Кен Даудън изнася новогодишна лекция на Класическата асоциация на Бирмингам и Мидландс.

Professor Ken Dowden delivers the Birmingham and Midlands Classical Association"s New Year lecture.

Хората винаги бъркат митологията и историята.

https://www.youtube.com/watch?v=dCaDjvcaWpo 

Откъде идват гръцките митове? Как и кога са създадени? Какъв е смисълът на

тях? И защо не са си отишли ​​като самите древни гърци?

Има ли съвременни „митологии“ в същия смисъл като гръцката митология?

1. Минало и бъдеще

Бъдещето е непознаваемо. Така че гръцката митология, като сюжетите на всички детективски историите, както всички увеличения на нашето знание, принадлежат на миналото. Няма информация, освен за това, което вече се е случило.

Но известна информация за миналото ни помага да управляваме бъдещето - ето какво много историци са мислили и това е мнението на учените. Такива историци държат на мнението, че изучаването на хората и обществата в миналото е толкова добро  за поука, че ще се научим  как хората и обществото да се държат в бъдеще. И учените чрез своите експерименти определят обстоятелствата, при които  ще се появят резултати и на тази основа се опитват да изведат рамка от правила
и всички тези експерименти в прогнози за бъдещето. Но дори и на най-твърдите правила ще се променят, като се има предвид промяна в основата на знанието: така Нютоновата физика отстъпва място на относителността на Айнщайн и квантовата механика 
обърква всички ни.
Къде е мястото на гръцката митология във всичко това? Това е като историята: тя говори за събития, за които се предполага, че са се случили, но всички знаем, че не са се случили наистина . В противен случай те изобщо не биха били митология. Така че, вземете случай на Троянската война. Наистина имаше място, което ние наричаме Троя (те го наричаха Илион Wilion); и там може да е имало битки или войни. Но Троянската война това знаем, че е конгломерат от истории за герои: всъщност не е  хроника на събития, водещи до 12-ти Таргелион (приблизително май) на годината около 1240 г. пр. н. е. – когато Hellanikos каза, че падна (датата е виртуална ). Хората се увличат от опитите да открият следи от Троянската война в археологическият обект на Троя, но е като да търсите Светия Граал. 

И така, гръцката митология е съблазнителна като историята, но всъщност не е история - тя е по-дълбоко от това. И защото е по-дълбоко от това, защото влиза в човешкото природата и хората в обществото, умират млади, избиват семействата си, трават се ужасни грешки, това наистина въздейства на нашето въображение . Това е много повече от експеримент и затвърждава резултатите, а именно сбор от митове, да бъдат наши спътници днес, утре и завинаги.

 

 






Гласувай:
6



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: panazea
Категория: Технологии
Прочетен: 6901248
Постинги: 3990
Коментари: 11585
Гласове: 56450
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930