ЙОАКИМ КЪРЧОВСКИ
(около 1750 — около 1820)
Сведенията за живота и дейността на Йоаким Кърчовски, достигнали до нас, са твърде оскъдни. Днес ние разполагаме само със заглавните страници на книгите му. Отделни биографични данни могат да се почерпят от народни предания. Предполага се, че той е роден към средата на XVIII в. в Кичевско или Кичево. Вероятно учи в Цариград, а през 80-те години на века започва дейността си на свещеник и учител. През по-голяма част от живота си е свещеник в Крива паланка и в околните села, учител в Кратово, а може би и в манастира ,,Св. Йоан" край Дебър и на други места. Учителската му дейност в Кратово се отличава с някои нови моменти — той поставя начало на смесените училища у нас. Както е посочено в заглавия на негови книги, през 1814 г. Й. Кърчовски е хаджия и даскал, а по-късно — монах (1817 г.) и йеромонах (1819 г.). Заедно със синовете си пътува по села и градове (главно в областта от Щип до Кюстендил и Самоков), за да проповядва по черкви и параклиси и да просвещава народа. По време на едно от пътуванията си (около 1820 г.) умира.
Й. Кърчовски оставя трайни следи в народното съзнание с многостранната си дейност като свещеник, черковен проповедник, учител и книжовник. През последното десетилетие от живота си той издава в Будапеща пет книги: „Слово исказаное заради умирание" (1814), „Повест ради страшнаго и втораго пришествия Христова" (1814), „Сия книга глаголемаа митарства" (1817), „Чудеса пресвятия Богородици" (1817) и „Различна поучителна наставления" (1819). Това са едни от първите ни печатни книги след ,,Неделник" (1806) на Софроний Врачански. Вероятно Й. Кърчовски е съставил книгите си в продължение на години и ги е използвал при проповедите, а може би и в учителската си дейност. Както със занимателното за съвременниците му съдържание, така и с достъпния за читателите език съчиненията му стават много популярни и имат широко разпространение през XIX в. Основното им достойнство е, че са написани на „простейший язик болгарский", т. е. на език, близък до говоримия език на народа от края на XVIII и началото на XIX в.
Приносът на Й. Кърчовски за изграждането на българския книжовен език през XIX в. се определя преди всичко от опита му да разреши на практика редица книжовноезикови проблеми — за отношението към традицията, за отразяването на особености от различни български говори, за турцизмите и някои други. Необходимо е да се изтъкне, че със съчиненията на този книжовник живата българска народна реч получава по-нататъшно утвърждаване във възрожденската ни книжнина като основно изразно средство. Езиковата практика на Й. Кърчовски е част от процеса на изграждане на книжовен език на българската нация през XVIII—ХIХ в.
http://www.promacedonia.org/bugarash/prerodbenici/Joakim/Joakim.html
25.11.2009 10:17
За дейността на възрожденците в тази част на страната ни се знае малко - похвално е!
Браво , Пан, мой възрожденецо. Ти си гордостта на моята номинация! От 50000 блогари и блогарки съм избрал теб И Мис Свят мога да избера! Щото гледам от високоооо!
Онзи, богоизбрания, просто го драсни от мое име!
Успех!
Богоизбрания е прецизен и аз ще си коригирам поста. Щото искам всичко да е исторически издържано!

2. бъди българин
3. geravna
4. zeravna
5. zeravna
6. virginia grotta
7. Виртуална библиотека
8. Къде сте
9. Песен за Нибелунгите
10. Войни на Тангра