
Учителите, които преподават на ромчета в детските градини и училищата, вероятно ще получават бонус към заплатата. Идеята се обсъжда в образователното министерство и е част от общоевропейска програма за намаляване на броя на децата, които отпадат от просветната система. Причините са най-различни - ниските доходи на някои семейства не им позволяват да отделят средства за облекло, учебници и помагала на децата. От друга страна, малчуганите от малцинствата понякога срещат трудности с учебния материал или влизат в конфликти със съучениците си.
Брюксел: Отпадащите ученици да са под 10%
Европейският съюз иска процентът на напускащите да е под 10 на сто. В момента средно за общността той е около 14. Само в осем държави - Австрия, Литва, Люксембург, Полша, Словакия, Словения, Финландия и Чехия, са изпълнили нормата. Но в Португалия, Малта и Испания почти 30 на сто от децата излизат от училище, без да са го завършили. У нас през последните години има намаляване на броя на отпадналите - около 12 на сто на година спират да посещават класните стаи. Причината за грижата на Европейския съюз е в прогнозата, че квалифицираната работна ръка рязко ще намалее след няколко години.
Пари за българските учители, които ще работят по т.нар. интеркултурна компетентност, ще идват чрез програмата за диференцирано заплащане. Точната сума ще се решава от всеки директор според бюджета му и работата на педагога. Целта е учителите да имат и финансов стимул да работят с деца от друг етнос.
Педагозите не искат деца от малцинствата
Публична тайна е практиката учителите да отказват да приемат деца от малцинствата от страх, че останалите ще напуснат.
Български семейства също не се съгласяват детето им да седи до ромче.
Уроци и през ваканциитеОт образователното министерство от години се опитват да разработят програми за сближаване на различните по етнос ученици, но без особен успех.
В новия законопроект за средното образование е записано, че всяко училище е длъжно да разработи мерки за задържане на учениците. Сред тях са допълнителни занимания по български език, както и уроци в почивните дни или ваканциите.
Не е ясно обаче колко деца от малцинствата ще се съгласят да се обучават във времето за почивка - през това време те обикновено работят, за да помагат на семейния бюджет.
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1263500
"Труд": Бонус "ромче" за учителите
"Труд" обявява: "Бонус "ромче" за учителите". Разгадано - това означава, че учителите, които преподават на ромчета в детските градини и училищата, вероятно ще получават бонус към заплатата.
Идеята се обсъжда в МОМН и е част от общоевропейска програма за намаляване на броя на децата, които отпадат от просветната система. Европейският съюз иска процентът на напускащите да е под 10 на сто. В момента средно за общността той е около 14.
Причината за грижата на Брюксел е в прогнозата, че квалифицираната работна ръка рязко ще намалее след няколко години.
В българските семейства не се съгласяват детето им да седи до ромче, а практика на учителите е да отказват прием на деца от малцинствата - от страх, че останалите ще напуснат.
Въпросът е...Кое по-напред?!
Б.
Как ще се научат да четат , като в семейството ги учат да крадат?
Омръзна ми да мъкна на гърба си това крадливо и мързеливо племе .
Първото е вълк да се дресира!
Второто е циганин да се очовечи!
Това важи ,не само за нашите, но и за останалите по целия свят!
Здраве, щастие, любов и повече усмивки Пан!
Приятно изкарване на празника!
наистина много наболял...но...все си мисля, че просто никой НЕ иска и няма желание да го реши, а...дали може?!((( Не знам...(((
Светъл ден ти желая!:)))
09.03.2012 22:50
Някой ще каже -нахранена въшка.

2. бъди българин
3. geravna
4. zeravna
5. zeravna
6. virginia grotta
7. Виртуална библиотека
8. Къде сте
9. Песен за Нибелунгите
10. Войни на Тангра